Технічні переваги:
Збільшення терміну служби конструкцій в 2-3 рази
Інертність до впливу агресивних середовищ (хлористі солі, кислоти і лужні речовини)
Збільшення корозійної стійкості, стійкості до зношування
Підвищення міцності бетонних підлог при розтягуванні
Екологічність
Однаковий з бетоном коефіцієнт теплового розширення
Назва об’єкту Країна Рік
Виробничий цех Coca-Cola
Оснабрюк, Німеччина
2007
Багаторівневий паркінг La Chanceliere
Канада
2011
Цех з виробництва яблучного концентрату
Україна
2014
  • Відкриті та закриті паркінги
  • Складські комплекси з навантаженням більше 2 тн/м
  • Тваринницькі комплекси
  • Виробництва із застосуванням хімічних реагентів
  • Автомобільні мийки та хімчистки

Стосовно до характеру зміцнення каркасів підлог, розрізняють три їх основних варіанта:

  • каркас з неармованого бетону;
  • армовані стрижневою або фібровою арматурою каркаси з метою скорочення кількості і глибини тріщин під час усадки, зміни температурних режимів, вологовмісту бетону і факторів навколишнього середовища;
  • армовані стрижневою і/або фібровою арматурою каркаси, що сприймають як температурно-усадочні напруги, так і силові наслідки від експлуатаційних навантажень.

При експлуатації підлог, використовуваних в промислових галузях, головним є спеціальний режим. Він пов’язаний, в першу чергу, з регулярним підвищенням навантажень, а також агресивним руйнівним впливом зовнішнього середовища або хімічних реагентів. В такого роду конструкціях, арматура відіграє значну роль у забезпеченні необхідної міцністі. Але не варто забувати про її високу схильність до корозії, що може істотно знизити стійкість конструкції, стати причиною зворотного ефекту. Враховуючи зазначене вище, довговічність, міцність промислової підлоги безпосередньо залежить від армуючого матеріалу, який ви виберете. Сталева арматура по закінченню певного уривка часу покриється корозією, а при високих навантаженнях вже через 3-5 років здасть свої позиції, не забезпечивши вимоги по довговічності експлуатації підлоги. Склопластикова арматура не боїться корозії. Більш того, цей матеріал має низький рівень теплопровідності і легку вагу. Це одна з головних переваг арматури, що підвищують її рівень незамінності при укладанні промислових підлог.

Споруди промислових підлог часто виробляються з цементу з бетоном у вигляді одношарової або монолітних плит, що складаються з двох шарів і відрізняються товщиною і характером армування. Армування підлоги склопластиком – найбільш доцільний варіант для паркінгу, гаража, автомийки, конструкцій тваринницьких комплексів, споруд агропромислового призначення та харчової промисловості – скрізь, де бетонна підлога піддається суворим умовам експлуатації.

В останні роки в Україні все частіше використовують полімерну композитну арматуру в подібних спорудах. Ініціаторами заміни сталевої арматури на композитну є як замовники, так і підрядники. При цьому кожен переслідує свою мету. Так, для замовника-власника об’єкта, ключовими особливостями використання композитної полімерної арматури є технічна можливість тривалої експлуатації конструкцій, а також зниження витрат на їх експлуатацію. Для підрядника ж важлива зручність роботи з цим полімерним матеріалом. Легкість арматури, а також можливість скручування в бухти дозволяє звести нанівець клопоти з транспортування і розвантаження арматури, спрощує процес монтажу армуючого каркасу. Процес складання не вимотує робітників, при цьому дозволяє максимально скоротити терміни монтажу або робіт іншого роду.

Досить ефективним є використання багатокомпонентного зміцнення арматурою для підлог, які експлуатуються в агресивних умовах:

  • Відкритого і закритого типу паркінги або гаражі;
  • Бази, що спеціалізуються на мийці автомобілів;
  • Будівлі сільськогосподарського або тваринницького призначення;
  • Споруди промислового характеру.

Враховуючи високі фізико-механічні характеристики і корозійну стійкість композитної арматури “Arvit”, слід погодитися з тим, що вона краще за інших відповідає стрижневому зміцненню каркаса підлог з бетону.